Środki płatnicze

  • Karty płatnicze
  • Czeki podróżne
  • Euro/Dolary
  • Waluta kraju docelowego/ mniejsze ilości krajów przejazdowych

Aktualne informacje o środkch płatniczych w kraju do którego się wybieramy najlepiej uzyskac w biurze podróży. Znajdziemy tam wykaz krajów z informacjami z jakich środków płatniczych można korzystać.

Musimy się liczyć z tym, że aby pobrać pieniądze za granicą z banku  powinniśmy w wiekszości przypadków posiadać paszport.
Przed wyjazdem sprawdź w jakich godzinach są otwarte instytucje w których wypłacisz lub wymienisz pieniądze. Pamiętaj że nie wszyscy świetują 1 i 3 maja, tak samo my możemy trafić na jakieś święto lokalne.
Jadąc za granicę dowiedz się jaką walutę rozliczeniową ma Twoja karta.  Nie ma problemu żebyś skorzystał z bankomatów za granicą, jednak musimy się liczyć z dodatkowymi opłatami za takie operacje.

W polsce kod PIN składa się z 4 cyfr. Korzystajac za granicą z bankomatu możemy zostać poproszeni o 6 cyfr. Bez paniki, jako 2 ostanie cyfry podajemy gwiazdki.

Jadąc za granicę starajmy się mieć 2 karty płatnicze należące do 2 róznych systemów płatniczych. Najlepiej jakby to była karta płatnicza (płaska) i karta kredytowa (wypukła). Nie będziemy wtedy mieć problemów jakby się okazało że termianle nie obsługują wszystkich typów kart.

Oczywiście kartami możemy płacić a sklepach i restauracjach jednak uważnie zwracajmy uwagę jakie typy kart te placówki obsługują.  Takie inforamcje powinny byc zawarte na szybie wystawowej lub drzwiach wejściowych.

Nie kus się na wymiane pieniędzy na lokalnym czarnym rynku. Handlarze kuszą bardzo korzystnym kursem, ale w nastepstwie turyści padaja ofiarami dostając fałszywe pieniądze. Warto wspomnieć, że handel na czarnym rynku jest karalny.

Rozdziel od siebie gotówkę, karty bankomatowe, czy też czeki. W przypadku zagubienia jednego z nich będziesz mógł skorzystać z pozostałych. Pamiętaj także, aby mieć przy sobie numery telefonów banków, które w przypadku zagubienia/kradzieży kart od razu je zablokują.

Comments are closed.