Podróż pociągiem z dzieckiem.

Wybierając się na wakacje, urlop lub ferie z dzieckiem często zastanawiamy się jaki środek lokomocji będzie najlepszym rozwiązaniem. Podróż z dzieckiem bywa uciążliwa, maluszek się kręci, marudzi, że mu niewygodnie i nudno, płacze. Upragniony wyjazd staje się koszmarem. Co zrobić, aby wyjazd z dzieckiem nie był problemem i aby podróż mijała w przyjaznej atmosferze? Oto rozwiązanie – pojechać pociągiem.

Tak, wielu to przeraża bo kolej ma swoje wady, ale to jak będzie wyglądała nasza podróż zależy w dużej mierze od nas.
Dla wielu z dzieci jazda pociągiem to wielka frajda, dziecko taką podróżą bardzo się ekscytuje. Jest to o wiele fajniejsze niż jazda samochodem w foteliku, zwłaszcza, kiedy nasza pociecha ma chorobę lokomocyjną. Oczywiście każde dziecko jest inne i wiele zależy od jego indywidualnych potrzeb. Aby czas w pociągu upłynął w przyjemnej atmosferze, a nasze dziecko było zadowolone warto przestrzegać kilku zaleceń.
Najważniejsze jest to aby nasza podróż była bezpieczna. Warto więc wyjazd zaplanować w godzinach dziennych. Unikajmy jednak godzin szczytu – gdyż wtedy pociągi są przepełnione.
Szczególną ostrożność zachowajmy przy wsiadaniu i wysiadaniu z pociągu. Starajmy się aby bagaż nie składał się z kilku walizek, ale jednej lub dwóch, będzie nam łatwiej się poruszać, zwłaszcza gdy z dzieckiem podróżuje jedna osoba dorosła. Dobrze jak dziecko ma swój malutki plecak, a w nim spakowane wcześniej skarby, to będzie dla niego wielka frajda – będzie miało swój własny bagaż.

Jeśli już znajdziemy się w pociągu starajmy się wybrać przedziały gdzie ktoś jest. W niektórych pociągach znajdują się przedziały dla matki z dzieckiem, więc jeśli w pociągu nie ma miejsca to pasażerowie siedzący w takim przedziale powinni ustąpić miejsca.
Kolejną ważną rzeczą jest to, aby nie zostawiać bagaży bez opieki, szczególnie torebek.
Pamiętajmy, aby w naszym podręcznym bagażu znalazły się najpotrzebniejsze rzeczy takie jak: chusteczki nawilżane, chusteczki higieniczne, mała podręczna apteczka, poduszka, kocyk, coś do picia i jedzenia, oraz łakocie i kilka ulubionych zabawek maluszka.
Pierwsze chwile w pociągu to dla dziecka wielka atrakcja, dziecko wygląda przez okno, przygląda się otoczeniu. Później może zacząć się nudzić więc mamy okazję pospacerować po korytarzu, a następnie odpowiednio zorganizujmy czas tak, aby dziecko miało co robić.
Na początek możemy poczytać ulubioną książeczkę, pooglądać ilustracje. Ciekawą zabawą jest wymyślanie różnych historyjek do zamieszczonych w książce obrazków, pozwólmy dziecku wyzwolić wodze swojej wyobraźni. Warto kupić przed wyjazdem kolorowanki, kolorowe gazetki dla dzieci z zabawami edukacyjnymi lub naklejkami – nie zapominajmy o kredkach. Można kupić plastelinę i formować różne figury, lub wziąć mp3 i posłuchać ulubionej muzyki.
Czas podróży wykorzystajmy na rozmowy z dzieckiem i poznawanie świata.
Wielką zaletą jazdy pociągiem jest bez wątpienia cena przejazdu. Dzieci w komunikacji kolejowej nie płacą do wieku 4 lat. Starsze mają 37% zniżki. Dobrym rozwiązaniem są przejazdy rodzinne. Może z nich skorzystać od dwóch do czterech osób nie posiadających indywidualnych uprawnień do przejazdów ulgowych odbywających przejazd z co najmniej jednym dzieckiem, które nie ukończyło 16 roku życia. Zniżki dotyczą drugiej klasy.

Podsumowując jazda pociągiem nie musi być nudna. Jeśli tylko przestrzegamy kilku zaleceń i dobrze zorganizujemy czas podróż minie nam bardzo szybko. Będziemy mogli zacząć wypoczynek z dobrym nastrojem a potem wrócić do domu i mieć tylko miłe wspomnienia.

Comments are closed.