Zaplanuj mądrze urlop

Jak co sezon stajemy przed dylematem, gdzie pojechać na wakacje? Przeważnie rozmyślamy czy na urlop zdecydować się na wyjazd za granicę, czy może nastawić się na piękno naszej ziemi. Jeżeli zdecydujemy się na urlop w kraju, powinniśmy dokonać następnego wyboru.
Góry i morze – dwa regiony , które bez wątpienia wchodzą w grę podczas planowania wakacji. Wielu z nas wybór miejsca na spędzenie urlopu uznaje za bardzo trudny. Nie są przekonani, co chcą zobaczyć. Natomiast wybór zależy przede wszystkim od tego, czego dany turysta oczekuje. Każdy z nas kieruje się innymi czynnikami, i potrzebuje różnych przeżyć. Niektórzy preferują aktywny rodzaj spędzania wolnego czasu, inni natomiast nie dopuszczają innej opcji niż leżenie na plaży. Także w górach, jak i nad morzem, wszyscy znajdą coś co lubi. Coraz częściej nastawiamy się na czynną turystykę i najczęściej zaczęliśmy dzielić urlop na dwa sezony letni i zimowy. Wakacje nad morzem.
Urlop latem jest przychylny wycieczkom nad nasze polskie morze – Bałtyk. Od dawna wiadomo, że ten region jest bardzo bogaty w jod, a więc walory zdrowotne. Dla wielu z nas rarytasem będzie możliwość skorzystania z morskich kąpieli, oraz atrakcyjnej oferty sportów wodnych. Miejscowości nadmorskie coraz częściej kuszą czystymi, pięknymi plażami. Liczne wypożyczalnie sprzętu min. windsurfingowego, kitesurfingowego i żeglarskiego sprawią, że możemy liczyć na przednią zabawę. Wakacje nad morzem to idealne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi, które w czasie upałów najprzyjemniej spędzą dzień na kąpieli i na plaży. Podczas lata nad morzem cały czas coś się dzieje. Wielbiciele kultury oraz rozrywki chętnie uczestniczą w różnorodnych imprezach, koncertach i festynach, które w dużych ilościach odbywają się przeważnie w pobliżu kąpielisk. Niestety musimy mieć na uwadze, że noclegi nad morzem nie należą do najtańszych i w przypadku ciepłego lata Nie będzie łatwo ze znalezieniem wolnych kwater dlatego warto je rezerwować dużo wcześniej.
W górach śmiało można stwierdzić, że sezon trwa cały rok. Turystów możemy pogrupować na takich którzy uwielbiają zdobywać szczyty i wspinać się , a także tych którzy uwielbiają zimowe szaleństwo. Malowniczość krajobrazu, który właśnie zimą w pełni prezentuje swój charakterystyczny urok, turystów przyciągają warunki klimatyczne. Siarczyste mrozy i biały puch, na które liczymy w trakcie zimowych eskapad – tam na pewno nie zawiodą. Aktywni z przyjemnością skorzystają ze stoków i wyciągów. Narciarstwo, a także snowboard to jedne z najbardziej popularnych i modnych sportów ostatnich lat. Dużo ludzi decyduje się także na spędzenie w przepięknych, górskich hotelach, lub wynajętych kwaterach góralskich o magicznym, wręcz rodzinnym nastroju – świąt Bożego Narodzenia a także nocy sylwestrowej. Owe atrakcje są jednak bardzo drogie i noclegi w Zakopanem stolicy Tatr (miejscu najczęściej wybieranym) mogą nadszarpnąć nasz budżet.
Wszystko to sprawia, że coraz więcej urlopowiczów korzysta z dwóch sezonów i dzieli plany wyjazdowe między letnią wycieczkę nad morze i zimowy turnus w góry. Wszędzie natomiast dopasowują swoje oferty głównie do tego sezonu w którym mogą spodziewać się na najwięcej odwiedzających.

Comments are closed.