Jak podróżować zimą ?

Nadszedł czas zimowych ferii a co za tym idzie okres podróży i zwiększonego ruchu na drogach całej Polski. Kiedy dzieci mają wolne od szkoły dla rodziców jest to okazja do urlopu i wspólnego wyjazdu na „białe szaleństwo”. Większość z nas udając się na zimowy wypoczynek, wybiera własny samochód. Biorąc pod uwagę fakt jazdy z dziećmi i często trudne warunki na drogach powinniśmy pamiętać o właściwym przygotowaniu do jazdy. 

Jazda autem zimą jest trudna i wymaga wiele rozwagi. Podstawą, o której powinien pamiętać każdy kierowca jest sprawny samochód wyposażony w zimowe opony. Samochód powinien być zawsze dokładnie odśnieżony, a w bagażniku warto mieć saperkę, gdyż nigdy nie wiadomo co nam się przydarzy, a przezorny zawsze ubezpieczony.
Pamiętajmy, że chwila nieuwagi może nas drogo kosztować, możemy utracić przyczepność i wpaść w poślizg. Dobrze się skoncentrujmy i w drogę.
Ruszając z miejsca róbmy to powoli, bez gazu, na pół sprzęgle. Nie pozwólmy buksować kołom, gdyż spowoduje to wbijanie się w śnieg i zamianę go w lód – a wtedy ciężko będzie wyjechać bez pomocy osób trzecich.
Drogi zimą są bardzo niebezpieczne, dlatego tak ważna jest umiejętność przewidywania, spokojna jazda i zachowanie bezpiecznej odległości w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego. To, jak samochód będzie zachowywał się na drodze zależy w dużej mierze od rodzaju napędu, jaki posiada nasze auto. Napęd na oś przednią powoduje, że samochód jest podsterowny i ciężko wchodzi w zakręt ale łatwiej z niego wychodzi. Z kolei napęd na tylne koła powoduje, że auto łatwo wchodzi w zakręt ale trudno z niego wychodzi – czyli jest nadsterowne. Zachowanie auta na śliskich drogach zależy także od umiejętności kierowcy. Nie zachowanie ostrożności może mieć katastrofalne skutki. Jeśli wpadniemy w poślizg powinniśmy skręcać kierownicą w tę stronę w którą zarzuca tył auta i lekko dodać gazu. Powoduje to, że koła ustawiają się do zamierzonego kierunku jazdy.
Kolejną ważną umiejętnością jest korzystanie z hamulców. Przyczyną najczęstszych stłuczek zimą jest właśnie niewłaściwe hamowanie. Dojeżdżając do skrzyżowania powinniśmy zacząć hamować dużo wcześniej, ponieważ późne hamowanie powoduje, że auto sunie siłą rozpędu, a my nie mamy już wpływu na jego zachowanie. Pamiętajmy – hamujmy dużo wcześniej i to najlepiej silnikiem!

Podróżując pamiętajmy o wykonywaniu wszystkich czynności płynnie i spokojnie. Nie wolno gwałtownie naciskać pedałów. Ponadto starajmy się unikać kolein i dziur na drogach – choć nie jest to łatwe.

Wybierając się na urlop w góry warto wyposażyć samochód w łańcuchy na koła. Górskie trasy zimą są wyjątkowo niebezpieczne i trudne do pokonania więc odpowiednio zamontowane łańcuchy i hamowanie silnikiem bardzo pomoże nam w jeździe.

Podsumowując, wybierając się w podróż zimą zachowajmy rozwagę i podstawy bezpieczeństwa. Jeśli czeka nas długa trasa warto zrobić sobie kilka przerw, lub jeśli jest możliwość zatrzymać się na  nocleg. Nigdy nie wsiadajmy za kierownicę jeśli nie czujemy się pewnie w takich warunkach. Panika jest złym doradcą, więc zachowajmy rozwagę i maksimum koncentracji – wtedy będziemy bezpieczni my i inni podróżujący. A co najważniejsze wrócimy do domu zadowoleni i będziemy mieć miłe wspomnienia z zimowego wypoczynku.

Comments are closed.