Jak wybrać biuro podróży ?

Zorganizowany prze biuro podrózy wyjazd mozna wykupić bezpośrednio w biurze podróży, lub i jego przedstawiciela zwanego agentem. Należy pamiętać, że podpisując umowę z agentem to właśnie biuro podróży które on reprezntuje ponosi wszelką odpowiedzialność.
Zanim podpiszemy umowę warto sprawdzić biuro podróży. Legalność działania sprawdzimy w  Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystyki. Pofatygujmy się także o sprawdzenie rzetelności  biura w Polskiej Izbie Turystyki.
Nie mniej będą cenne uwagi znajomych którzy korzystali już z tego biura, lub opinie na forach internetowych.

Należy szczegółowo zapoznać się z ofertą biura podrózy w szczególności zwracając uwage na:

  • Cena – co jest wliczone, czy takie rzeczy jak transport, opłaty lotniskowe, hotel, wyzywienie, wycieczki fakultatywne, ubiezpieczenie, atrakcje na miejscu. Zarządaj szczegółowego cennika. Może być tak że ceny będą podane w obcej walucie, dowiedz się zgodnie z jakim kursem będzie następowało przeliczenie.
  • Zakwaterowanie – na broszurach reklamowych wszystkie hotele wyglądają jak z bajki dlatego zapytaj o szczegóły: odległości do plaży, centrum, szlaków turystycznych, atrakcji, lotniska, a także o to czy sprzęt turystyczny jest na stanie hotelu, czy płatny dodatkowo
  • Wyżywienie – zorganizowane wycieczki przeważnie mają dośc bogatą ofertę jeśli chodzi o posiłki. Musisz zdecydować o ich ilości, w tym pomogą Ci oznaczenia: OB lub RR – tylko nocleg, BB -„bed & breakfast” – nocleg i śniadanie, HB – „half pension” śniadanie i obiadokolacja, VP – voll pensjon” – śniadanie, obiad i kolacja, „all inclusive” – wyżywienie bez limitu. Pamietaj, że przeważnie w cenę wyzywienia nie są wliczane napoje, które są płatne dodatkowo.

Zanim podpiszesz umowę dokładnie się z nią zapoznaj. Powinna być w niej zawarta nazwa i numer identyfikacyjny biura podróży, dane osobowe agenta reprezntującego biuro, dokładny adres miejsca pobytu, dokładną trasę wycieczki, czas trwania, informacje o programie wyjazdu, transporcie, zakwaterowaniu, wyżywieniu, a przede wszystkim o cenie i ubezpieczeniu. Zapoznajmy się także na jakich warunkach możemy zrezygnować z wyjazdu i czy możemy się domagać zwrotu wpłaconej zaliczki.
Jeśli jest przewidzany transport autokarowy możesz się zgłosić do najbliższego Inspektoratu Transportu Drogowego lub do najbliższej komendy policji z prośbą o sprawdzenie stanu technicznego autokaru.

Na co warto zwrócić także uwagę.

Dodatkowe opłaty które muszą zostać uiszczone , zwłaszcza w przypadku tanich i okazjonalnych wycieczek.
Wszystkich dodatkowych ustaleń rządaj na piśmie, np: hotel z basenem, klimatyzacja w pokoju.
Jeśli zostaną wprowadzone zmiany prze biuro podróży których nie akcpetujesz (np: inne lokum zakwaterowania, inny środek transportu) masz prawo do unieważnienia umowy i odzyskania 100% wpłaconej kwoty.

Comments are closed.